Silicon Controlled Rectifier, 27000mA I(T), 280V V(RRM)
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Crydom |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE |
| Maximum DC gate trigger current | 110 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2.5 V |
| Quick connection description | 2G-2AK-CA-CK |
| Description of screw terminals | 0 |
| Maximum holding current | 200 mA |
| Maximum leakage current | 25000 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 325 A |
| Maximum on-state voltage | 1.8 V |
| Maximum on-state current | 27000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Repeated peak reverse voltage | 280 V |