Voltage Controlled Oscillator, 1500MHz Min, 1885MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Thales Components Corp. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum control voltage | 18 V |
| Minimum control voltage | 5 V |
| Modulation sensitivity | 50 MHz/V |
| offset frequency | 20 kHz |
| Maximum operating frequency | 1885 MHz |
| Minimum operating frequency | 1500 MHz |
| Oscillator type | VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR |
| Output Power | 7 dBm |
| phase noise | -107 dBc/Hz |
| Maximum slew rate | 35 mA |
| Nominal supply voltage | 8 V |
