Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 20A, 150V V(RRM), Silicon
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Semicon Components Inc |
| package instruction | O-MUPM-D1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| application | ULTRA FAST RECOVERY |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.95 V |
| JESD-30 code | O-MUPM-D1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 250 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 20 A |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 150 V |
| Maximum reverse current | 10 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.035 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER |
| 1N5816 | 1N5814 | 1N5812 | 1N6304 | 1N6305 | 1N6306 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 20A, 150V V(RRM), Silicon | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 20A, 100V V(RRM), Silicon | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 20A, 50V V(RRM), Silicon | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 70A, 50V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 70A, 100V V(RRM), Silicon | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 70A, 150V V(RRM), Silicon |
| Maker | Semicon Components Inc | Semicon Components Inc | Semicon Components Inc | Semicon Components Inc | Semicon Components Inc | Semicon Components Inc |
| package instruction | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknow | unknow | unknow | unknow |
| application | ULTRA FAST RECOVERY | ULTRA FAST RECOVERY | ULTRA FAST RECOVERY | ULTRA FAST RECOVERY | ULTRA FAST RECOVERY | ULTRA FAST RECOVERY |
| Shell connection | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE | CATHODE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.95 V | 0.95 V | 0.95 V | 0.975 V | 0.975 V | 0.975 V |
| JESD-30 code | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 | O-MUPM-D1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 250 A | 250 A | 250 A | 800 A | 800 A | 800 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum output current | 20 A | 20 A | 20 A | 70 A | 70 A | 70 A |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 150 V | 100 V | 50 V | 50 V | 100 V | 150 V |
| Maximum reverse current | 10 µA | 10 µA | 10 µA | 30 µA | 30 µA | 30 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.035 µs | 0.035 µs | 0.035 µs | 0.05 µs | 0.05 µs | 0.05 µs |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |