
CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYPROPYLENE, 630V, 0.22uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | EPCOS (TDK) |
| package instruction | RADIAL LEADED, LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | RATED AC VOLTAGE (V): 250 |
| capacitance | 0.22 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | B32652 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 630 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal shape | WIRE |
