
SLIDE DIP SWITCH-2SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 6.2 mm |
| body height | 2.7 mm |
| Body length or diameter | 4.93 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .025A@24VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) |
| Manufacturer's serial number | 1825006 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of switching segments | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPST |
| Switch type | SLIDE DIP SWITCH |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |
| 1825006-2 | RN732ALTD5302B05 | 1-1825006-8 | 1825006-6 | 1-1825006-0 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | SLIDE DIP SWITCH-2SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 53000ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 5ppm/Cel, Surface Mount, 0805, CHIP | SLIDE DIP SWITCH-10SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | SLIDE DIP SWITCH-4SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | SLIDE DIP SWITCH-6SWITCHES, SPST, LATCHED,0.025A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | CHIP | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli | not_compliant | unknown | compliant | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT | SURFACE MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 155 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C | -55 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | NO |
| body width | 6.2 mm | - | 6.2 mm | 6.2 mm | 6.2 mm |
| body height | 2.7 mm | - | 2.7 mm | 2.7 mm | 2.7 mm |
| Body length or diameter | 4.93 mm | - | 25.25 mm | 10.01 mm | 15.09 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A | - | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .025A@24VDC | - | .025A@24VDC | .025A@24VDC | .025A@24VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V | - | 24 V | 24 V | 24 V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) | - | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) | 1000 Cycle(s) |
| Manufacturer's serial number | 1825006 | - | 1825006 | 1825006 | 1825006 |
| Number of switching segments | 2 | - | 10 | 4 | 6 |
| Switch action | LATCHED | - | LATCHED | LATCHED | LATCHED |
| switch function | SPST | - | SPST | SPST | SPST |
| Switch type | SLIDE DIP SWITCH | - | SLIDE DIP SWITCH | SLIDE DIP SWITCH | SLIDE DIP SWITCH |
| Termination type | SOLDER | - | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 | 1 | 1 |