
General Purpose Inductor, 15uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | KOA Speer |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.09 Ω |
| Nominal inductance(L) | 15 µH |
| Inductor Applications | HIGH CURRENT INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 30 |
| Maximum rated current | 1.4 A |
| self resonant frequency | 21 MHz |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.001 MHz |
| Tolerance | 10% |