
Board Connector, 180 Contact(s), 15 Row(s), Male, Straight, 0.075 inch Pitch, Press Fit Terminal, Locking, Gray Insulator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 200 Cycles |
| maximum insertion force | .3892 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 170475 |
| Plug contact pitch | 0.075 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Number of rows loaded | 15 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 0.75 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.055 inch |
| Terminal pitch | 1.905 mm |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 180 |
| Evacuation force-minimum value | .0834 N |
| 1704753207 | 1704753107 | 1704753257 | 1704753607 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 180 Contact(s), 15 Row(s), Male, Straight, 0.075 inch Pitch, Press Fit Terminal, Locking, Gray Insulator, | Board Connector, 150 Contact(s), 15 Row(s), Male, Straight, 0.075 inch Pitch, Press Fit Terminal, Locking, Gray Insulator, | Board Connector, 180 Contact(s), 15 Row(s), Male, Straight, 0.075 inch Pitch, Press Fit Terminal, Guide Pin, Gray Insulator, | Board Connector, 240 Contact(s), 15 Row(s), Male, Straight, 0.075 inch Pitch, Press Fit Terminal, Locking, Gray Insulator, |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Molex | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V |
| Durability | 200 Cycles | 200 Cycles | 200 Cycles | 200 Cycles |
| maximum insertion force | .3892 N | .3892 N | .3892 N | .3892 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY | GRAY | GRAY | GRAY |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 170475 | 170475 | 170475 | 170475 |
| Plug contact pitch | 0.075 inch | 0.075 inch | 0.075 inch | 0.075 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | GUIDE PIN | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE |
| Number of rows loaded | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.055 inch | 0.055 inch | 0.055 inch | 0.055 inch |
| Terminal pitch | 1.905 mm | 1.905 mm | 1.905 mm | 1.905 mm |
| Termination type | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 180 | 150 | 180 | 240 |
| Evacuation force-minimum value | .0834 N | .0834 N | .0834 N | .0834 N |