
Board Connector, 144 Contact(s), 9 Row(s), Male, Straight, 0.075 inch Pitch, Press Fit Terminal, Locking, Gray Insulator
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 200 Cycles |
| maximum insertion force | .3892 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Plug contact pitch | 0.075 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Number of rows loaded | 9 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current (signal) | 0.75 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.055 inch |
| Terminal pitch | 1.905 mm |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 144 |
| Evacuation force-minimum value | .0834 N |