ZENER DIODE,SINGLE, TWO TERMINAL,6.8V V(Z),20%,STR-1/4
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 0.16 Ω |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum power dissipation | 50 W |
| Nominal reference voltage | 6.8 V |
| surface mount | NO |
| Maximum voltage tolerance | 20% |
| Working test current | 1800 mA |