Zener Diode, 120V V(Z), 10%, 1W, Silicon, Unidirectional
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TDK Corporation |
| package instruction | O-LELF-R2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 330 Ω |
| JESD-30 code | O-LELF-R2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 120 V |
| Maximum reverse current | 0.5 µA |
| surface mount | YES |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WRAP AROUND |
| Terminal location | END |
| Voltage temperatureCoeff-Max | 132 mV/°C |
| Maximum voltage tolerance | 10% |
| Working test current | 5 mA |
| ZMU120 | ZMU180 | ZMU100 | ZMU150 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 120V V(Z), 10%, 1W, Silicon, Unidirectional | Zener Diode, 180V V(Z), 10%, 1W, Silicon, Unidirectional | Zener Diode, 100V V(Z), 10%, 1W, Silicon, Unidirectional | Zener Diode, 150V V(Z), 10%, 1W, Silicon, Unidirectional |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 330 Ω | 380 Ω | 300 Ω | 360 Ω |
| JESD-30 code | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 | O-LELF-R2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Package body material | GLASS | GLASS | GLASS | GLASS |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 1 W | 1 W | 1 W | 1 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 120 V | 180 V | 100 V | 150 V |
| Maximum reverse current | 0.5 µA | 0.5 µA | 0.5 µA | 0.5 µA |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WRAP AROUND | WRAP AROUND | WRAP AROUND | WRAP AROUND |
| Terminal location | END | END | END | END |
| Voltage temperatureCoeff-Max | 132 mV/°C | 198 mV/°C | 110 mV/°C | 165 mV/°C |
| Maximum voltage tolerance | 10% | 10% | 10% | 10% |
| Working test current | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| Maker | TDK Corporation | - | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 |