F/FAST SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CQCC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 6.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| width | 8.89 mm |
| minfmax | 130 MHz |
| SNJ54F112FK-00 | SNJ54F112J-00 | SN54F112J-00 | SN54F112FK-00 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | F/FAST SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CQCC20 | F/FAST SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CDIP16 | F/FAST SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CDIP16 | F/FAST SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CQCC20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, | DIP, | DIP, | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm | 19.56 mm | 19.56 mm | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 16 | 16 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN | DIP | DIP | QCCN |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 6.5 ns | 6.5 ns | 6.5 ns | 6.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| width | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 8.89 mm |
| minfmax | 130 MHz | 130 MHz | 130 MHz | 130 MHz |