CMOS 4-BIT MICROCONTROLLER
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | SDIP, SDIP30,.4 |
| Contacts | 30 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Has ADC | NO |
| Other features | BUILT IN DTMF GENERATOR |
| Address bus width | |
| bit size | 4 |
| CPU series | TLCS-47 |
| maximum clock frequency | 3.84 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | R-PDIP-T30 |
| length | 27.4 mm |
| Number of I/O lines | 22 |
| Number of terminals | 30 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| PWM channel | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SDIP |
| Encapsulate equivalent code | SDIP30,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 384 |
| rom(word) | 4096 |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 4.45 mm |
| speed | 3.84 MHz |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.778 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 10.16 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| Base Number Matches | 1 |
| TMP47C454AN | TMP47C454 | |
|---|---|---|
| Description | CMOS 4-BIT MICROCONTROLLER | CMOS 4-BIT MICROCONTROLLER |