IC IC,VOLT REFERENCE,PIN-PROGRAMMABLE,5,10/-5,-10/+-5V,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC, Voltage Reference
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ADI |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Nominal output voltage | 5 V |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 3 ppm/°C |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 0.02% |
| 5962-01-343-9439 | AD588AD/+ | 5962-01-391-1054 | |
|---|---|---|---|
| Description | IC IC,VOLT REFERENCE,PIN-PROGRAMMABLE,5,10/-5,-10/+-5V,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC, Voltage Reference | IC IC,VOLT REFERENCE,PIN-PROGRAMMABLE,5,10/-5,-10/+-5V,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC, Voltage Reference | IC IC,VOLT REFERENCE,PIN-PROGRAMMABLE,5,10/-5,-10/+-5V,BIPOLAR,DIP,16PIN,CERAMIC, Voltage Reference |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | unknow |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -55 °C |
| Nominal output voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 3 ppm/°C | 3 ppm/°C | 4 ppm/°C |
| Temperature level | OTHER | OTHER | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 0.02% | 0.06% | 0.1% |
| Maker | ADI | - | ADI |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified |