Fixed Attenuator, 7500MHz Min, 8500MHz Max, 1.8dB Insertion Loss-Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MITEQ Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Nominal attenuation | 10 dB |
| structure | COAXIAL |
| Maximum insertion loss | 1.8 dB |
| Maximum operating frequency | 8500 MHz |
| Minimum operating frequency | 7500 MHz |
| RF/Microwave Device Types | FIXED ATTENUATOR |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.5 |