Zener Diode, 27V V(Z), 2%, 0.25W
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | American Power Devices Inc. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 150 Ω |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Nominal reference voltage | 27 V |
| surface mount | NO |
| Maximum voltage tolerance | 2% |
| Working test current | 0.25 mA |