EEPROM, 128KX8, 120ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Xicor Inc. |
| package instruction | PLASTIC, DIP-32 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 120 ns |
| Other features | PAGE WRITE |
| command user interface | NO |
| Data polling | YES |
| JESD-30 code | R-PDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 42.025 mm |
| memory density | 1048576 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| word count | 131072 words |
| character code | 128000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 128KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| page size | 256 words |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Programming voltage | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.82 mm |
| Maximum standby current | 0.0005 A |
| Maximum slew rate | 0.05 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| switch bit | YES |
| width | 15.24 mm |





| X28C010PI-12 | X28C010PI-15 | X28C010P-15 | X28C010P-20 | X28C010PI-20 | X28C010PI-25 | X28C010P-25 | X28C010P-12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | EEPROM, 128KX8, 120ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 | EEPROM, 128KX8, 150ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 | EEPROM, 128KX8, 150ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 | EEPROM, 128KX8, 200ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 | EEPROM, 128KX8, 200ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 | EEPROM, 128KX8, 250ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 | EEPROM, 128KX8, 250ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 | EEPROM, 128KX8, 120ns, Parallel, CMOS, PDIP32, PLASTIC, DIP-32 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. | Xicor Inc. |
| package instruction | PLASTIC, DIP-32 | PLASTIC, DIP-32 | PLASTIC, DIP-32 | PLASTIC, DIP-32 | PLASTIC, DIP-32 | PLASTIC, DIP-32 | PLASTIC, DIP-32 | PLASTIC, DIP-32 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 120 ns | 150 ns | 150 ns | 200 ns | 200 ns | 250 ns | 250 ns | 120 ns |
| Other features | PAGE WRITE | PAGE WRITE | PAGE WRITE | PAGE WRITE | PAGE WRITE | PAGE WRITE | PAGE WRITE | PAGE WRITE |
| command user interface | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Data polling | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| JESD-30 code | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 | R-PDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 42.025 mm | 42.025 mm | 42.025 mm | 42.025 mm | 42.025 mm | 42.025 mm | 42.025 mm | 42.025 mm |
| memory density | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit |
| Memory IC Type | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM | EEPROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| word count | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words | 131072 words |
| character code | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 | 128000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 128KX8 | 128KX8 | 128KX8 | 128KX8 | 128KX8 | 128KX8 | 128KX8 | 128KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 | DIP32,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| page size | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words | 256 words |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Programming voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.82 mm | 4.82 mm | 4.82 mm | 4.82 mm | 4.82 mm | 4.82 mm | 4.82 mm | 4.82 mm |
| Maximum standby current | 0.0005 A | 0.0005 A | 0.0005 A | 0.0005 A | 0.0005 A | 0.0005 A | 0.0005 A | 0.0005 A |
| Maximum slew rate | 0.05 mA | 0.05 mA | 0.05 mA | 0.05 mA | 0.05 mA | 0.05 mA | 0.05 mA | 0.05 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| switch bit | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |