Current Regulator Diode, 1.8mA I(S), 1.75V V(L), Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Aeroflex |
| Parts packaging code | DO-7 |
| package instruction | O-LALF-W2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | CURRENT REGULATOR DIODE |
| Minimum dynamic impedance | 420000 Ω |
| JEDEC-95 code | DO-7 |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum knee impedance | 74000 Ω |
| Maximum limit voltage | 1.75 V |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.5 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Guideline | MIL-19500/463 |
| Nominal regulation current (Ireg) | 1.8 mA |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| surface mount | NO |
| technology | FIELD EFFECT |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |

| 1N5304 | 1N5295 | SVTR2805SFK | |
|---|---|---|---|
| Description | Current Regulator Diode, 1.8mA I(S), 1.75V V(L), Silicon, | Current Regulator Diode, 0.82mA I(S), 1.25V V(L), Silicon, | SPACE QUALIFIED HYBRID DC-DC CONVERTERS |
| Maker | Aeroflex | Aeroflex | - |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | - |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | - |
| Diode type | CURRENT REGULATOR DIODE | CURRENT REGULATOR DIODE | - |
| Minimum dynamic impedance | 420000 Ω | 1000000 Ω | - |
| Maximum limit voltage | 1.75 V | 1.25 V | - |
| Maximum power dissipation | 0.5 W | 0.6 W | - |
| Nominal regulation current (Ireg) | 1.8 mA | 0.82 mA | - |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V | 100 V | - |
| surface mount | NO | NO | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |