IC VREG 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PSSO5, PLASTIC, D2PAK-5, Fixed Positive Single Output LDO Regulator
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | D2PAK |
| package instruction | PLASTIC, D2PAK-5 |
| Contacts | 5 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.4 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G5 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 10.185 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum output current 1 | 0.5 A |
| Nominal output voltage 1 | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 4.953 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.7 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| width | 8.407 mm |
| LT1129Q-3.3 | LT1129Q-5 | LT1129T-5 | LT1129T-3.3 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC VREG 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PSSO5, PLASTIC, D2PAK-5, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PSSO5, PLASTIC, D2PAK-5, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 5 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PSFM5, TO-220, 5 PIN, Fixed Positive Single Output LDO Regulator | IC VREG 3.3 V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.4 V DROPOUT, PSFM5, TO-220, 5 PIN, Fixed Positive Single Output LDO Regulator |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | D2PAK | D2PAK | SFM | SFM |
| package instruction | PLASTIC, D2PAK-5 | PLASTIC, D2PAK-5 | TO-220, 5 PIN | TO-220, 5 PIN |
| Contacts | 5 | 5 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G5 | R-PSSO-G5 | R-PSFM-T5 | R-PSFM-T5 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Maximum output current 1 | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Nominal output voltage 1 | 3.3 V | 5 V | 5 V | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-263 | TO-263 | TO-220 | TO-220 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | YES | YES | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |