OT PLD, 7.5ns, PAL-Type, TTL, PQCC20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| package instruction | QCCJ, LDCC20,.4SQ |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Architecture | PAL-TYPE |
| JESD-30 code | S-PQCC-J20 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of entries | 16 |
| Output times | 8 |
| Number of product terms | 64 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output function | COMBINATORIAL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC20,.4SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | 5 V |
| Programmable logic type | OT PLD |
| propagation delay | 7.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |