
Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Blue Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| body width | 0.276 inch |
| subject depth | 0.339 inch |
| body length | 0.657 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Durability | 30 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 502125 |
| Plug contact pitch | 0.07 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Rated current (signal) | 2 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.778 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 8 |
| 502109-0844 | 502109-0840 | 502109-1440 | 502109-1840 | 502109-1240 | 502109-1846 | 502109-1847 | 502109-0842 | 502109-0847 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Blue Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Green Insulator, Receptacle | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Brown Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Red Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.07 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Brown Insulator, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | unknow | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| body width | 0.276 inch | 0.276 inch | 0.276 inch | 0.276 inch | 0.276 inch | 0.276 inch | 0.276 inch | 0.276 inch | 0.276 inch |
| subject depth | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch | 0.339 inch |
| body length | 0.657 inch | 0.657 inch | 0.864 inch | 1.002 inch | 0.795 inch | 1.002 inch | 1.002 inch | 0.657 inch | 0.657 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Durability | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLUE | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | GREEN | BROWN | RED | BROWN |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 502125 | 502125 | 502125 | 502125 | 502125 | 502125 | 502125 | 502125 | 502125 |
| Plug contact pitch | 0.07 inch | 0.07 inch | 0.07 inch | 0.07 inch | 0.07 inch | 0.07 inch | 0.07 inch | 0.07 inch | 0.07 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Rated current (signal) | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A | 2 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.778 mm | 1.778 mm | 1.778 mm | 1.778 mm | 1.778 mm | 1.778 mm | 1.778 mm | 1.778 mm | 1.778 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 8 | 8 | 14 | 18 | 12 | 18 | 18 | 8 | 8 |
| Maker | Molex | - | - | - | - | Molex | Molex | Molex | Molex |