LED DISPLAY DRIVER
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | VFBGA, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| data entry mode | SERIAL |
| Interface integrated circuit type | LED DISPLAY DRIVER |
| JESD-30 code | R-PBGA-B12 |
| length | 1.61 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of segments | 10 |
| Number of terminals | 12 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VFBGA |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Maximum seat height | 0.675 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 3.6 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 1.21 mm |
| LM3530TME-40 | LM3530UMX-40B | LM3530TMX-40 | |
|---|---|---|---|
| Description | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | VFBGA, | VFBGA, | VFBGA, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| data entry mode | SERIAL | SERIAL | SERIAL |
| Interface integrated circuit type | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER | LED DISPLAY DRIVER |
| JESD-30 code | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 | R-PBGA-B12 |
| length | 1.61 mm | 1.61 mm | 1.61 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of segments | 10 | 10 | 10 |
| Number of terminals | 12 | 12 | 12 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VFBGA | VFBGA | VFBGA |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Maximum seat height | 0.675 mm | 0.675 mm | 0.675 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL | BALL | BALL |
| Terminal pitch | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.4 mm |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| width | 1.21 mm | 1.21 mm | 1.21 mm |