| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | LLP-16 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 2 |
| Input properties | DIFFERENTIAL |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | S-XQCC-N16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum output swing | 0.75 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC16,.16SQ,25 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 4 mm |