NOR Gate, LS Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDIP14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | YAGEO |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 5.4 mA |
| propagation delay (tpd) | 26 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| 54LS02/BCA | 54LS02/BDA | 54S02/B2A | 54S02/BCA | WCR0402-24.9GI | 54LS02/B2A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | NOR Gate, LS Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDIP14 | NOR Gate, LS Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDFP14 | NOR Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CQCC20 | NOR Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDIP14 | RESISTOR, 0.063W, 2%, 200ppm, 24.9ohm, SURFACE MOUNT, 0402, CHIP | NOR Gate, LS Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CQCC20 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | compliant | unknown |
| Number of terminals | 14 | 14 | 20 | 14 | 2 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 155 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR PACKAGE | SQUARE |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | YES | YES |
| Maker | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | - | YAGEO |
| series | LS | LS | S | S | - | LS |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 | R-CDFP-F14 | S-CQCC-N20 | R-CDIP-T14 | - | S-CQCC-N20 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | NOR GATE | - | NOR GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | - | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK | CHIP CARRIER | IN-LINE | - | CHIP CARRIER |
| Maximum supply current (ICC) | 5.4 mA | 5.4 mA | 45 mA | 45 mA | - | 5.4 mA |
| propagation delay (tpd) | 26 ns | 26 ns | 9 ns | 9 ns | - | 26 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | - | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | NO LEAD | THROUGH-HOLE | - | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | - | QUAD |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 |