Slide Dip Switch, 2 Switches, DPST, Latched, 0.025A, 24VDC, Solder Terminal, Surface Mount-straight,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Nidec Copal Electronics |
| Reach Compliance Code | unknow |
| body width | 6 mm |
| body height | 3.5 mm |
| Body length or diameter | 6.3 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .025A@24VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Electrical life | 500 Cycle(s) |
| Manufacturer's serial number | SMS7 |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Number of switching segments | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | DPST |
| Switch type | SLIDE DIP SWITCH |
| Termination type | SOLDER |