Data Line Filter, 1 Function(s), 1.2A, MINIATURE PACKAGE, SMD, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Associated Components Technology Inc. |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum DC resistance | 0.17 Ω |
| filter type | DATA LINE FILTER |
| high | 2.6 mm |
| inductance | 10 µH |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 6.8 mm |
| Installation type | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| physical size | L6.8XB4.44XH2.6 (mm)/L0.268XB0.175XH0.102 (inch) |
| Rated current | 1.2 A |
| Terminal surface | TIN |
| width | 4.44 mm |

| LP1608-100K | LP1608-101K | LP1608-220K | LP1608-330K | LP1608-470K | LP1608-680K | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Data Line Filter, 1 Function(s), 1.2A, MINIATURE PACKAGE, SMD, 2 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 0.375A, MINIATURE PACKAGE, SMD, 2 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 0.8A, MINIATURE PACKAGE, SMD, 2 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 0.7A, MINIATURE PACKAGE, SMD, 2 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 0.6A, MINIATURE PACKAGE, SMD, 2 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 0.5A, MINIATURE PACKAGE, SMD, 2 PIN |
| Maker | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum DC resistance | 0.17 Ω | 1.36 Ω | 0.33 Ω | 0.45 Ω | 0.64 Ω | 0.91 Ω |
| filter type | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER |
| high | 2.6 mm | 2.6 mm | 2.6 mm | 2.6 mm | 2.6 mm | 2.6 mm |
| inductance | 10 µH | 100 µH | 22 µH | 33 µH | 47 µH | 68 µH |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| length | 6.8 mm | 6.8 mm | 6.8 mm | 6.8 mm | 6.8 mm | 6.8 mm |
| Installation type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| method of packing | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL |
| physical size | L6.8XB4.44XH2.6 (mm)/L0.268XB0.175XH0.102 (inch) | L6.8XB4.44XH2.6 (mm)/L0.268XB0.175XH0.102 (inch) | L6.8XB4.44XH2.6 (mm)/L0.268XB0.175XH0.102 (inch) | L6.8XB4.44XH2.6 (mm)/L0.268XB0.175XH0.102 (inch) | L6.8XB4.44XH2.6 (mm)/L0.268XB0.175XH0.102 (inch) | L6.8XB4.44XH2.6 (mm)/L0.268XB0.175XH0.102 (inch) |
| Rated current | 1.2 A | 0.375 A | 0.8 A | 0.7 A | 0.6 A | 0.5 A |
| Terminal surface | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| width | 4.44 mm | 4.44 mm | 4.44 mm | 4.44 mm | 4.44 mm | 4.44 mm |