1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5V, MBCY3
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-MBCY-W3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output voltage | 2.515 V |
| Minimum output voltage | 2.465 V |
| Nominal output voltage | 2.5 V |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| surface mount | NO |
| Maximum voltage temperature coefficient | 888 ppm/°C |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |