IC,SRAM,1MX4,BICMOS-TTL,TSOP,44PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | TSOP, TSOP44,.46,32 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum access time | 8 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G44 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 4194304 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 |
| Number of terminals | 44 |
| word count | 1048576 words |
| character code | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 1MX4 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP44,.46,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.005 A |
| Minimum standby current | 3 V |
| Maximum slew rate | 0.185 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL |
| SCM6949TS8A | MCM6949TS8 | SCM6949TS10A | |
|---|---|---|---|
| Description | IC,SRAM,1MX4,BICMOS-TTL,TSOP,44PIN,PLASTIC | IC,SRAM,1MX4,BICMOS-TTL,TSOP,44PIN,PLASTIC | IC,SRAM,1MX4,BICMOS-TTL,TSOP,44PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | NXP | NXP | NXP |
| package instruction | TSOP, TSOP44,.46,32 | TSOP, TSOP44,.46,32 | TSOP, TSOP44,.46,32 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown |
| Maximum access time | 8 ns | 8 ns | 10 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G44 | R-PDSO-G44 | R-PDSO-G44 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 4194304 bi | 4194304 bit | 4194304 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 |
| word count | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words |
| character code | 1000000 | 1000000 | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -40 °C |
| organize | 1MX4 | 1MX4 | 1MX4 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP | TSOP | TSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP44,.46,32 | TSOP44,.46,32 | TSOP44,.46,32 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.005 A | 0.005 A | 0.005 A |
| Minimum standby current | 3 V | 3 V | 3 V |
| Maximum slew rate | 0.185 mA | 0.175 mA | 0.175 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |