Fast Page DRAM Module, 4MX32, 70ns, CMOS, GLASS EPOXY, SIMM-72
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | OKI |
| Parts packaging code | SIMM |
| package instruction | , |
| Contacts | 72 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE WITH EDO |
| Maximum access time | 70 ns |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 |
| memory density | 134217728 bi |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 32 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 72 |
| word count | 4194304 words |
| character code | 4000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 4MX32 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | SINGLE |
| MSC23432B-70BS8 | SIP-4781-02-1581DB | MSC23432B-60DS8 | MSC23432B-70DS8 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Fast Page DRAM Module, 4MX32, 70ns, CMOS, GLASS EPOXY, SIMM-72 | Array/Network Resistor, Bussed, Thin Film, 0.84W, 1580ohm, 100V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount, 8007, SIP-8, ROHS COMPLIANT | Fast Page DRAM Module, 4MX32, 60ns, CMOS, GLASS EPOXY, SIMM-72 | Fast Page DRAM Module, 4MX32, 70ns, CMOS, GLASS EPOXY, SIMM-72 |
| Reach Compliance Code | unknow | compliant | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 72 | 8 | 72 | 72 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | SIP | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | THIN FILM | CMOS | CMOS |
| Maker | OKI | - | OKI | OKI |
| Parts packaging code | SIMM | - | SIMM | SIMM |
| Contacts | 72 | - | 72 | 72 |
| access mode | FAST PAGE WITH EDO | - | FAST PAGE WITH EDO | FAST PAGE WITH EDO |
| Maximum access time | 70 ns | - | 60 ns | 70 ns |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 | - | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 |
| memory density | 134217728 bi | - | 134217728 bit | 134217728 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE | - | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 32 | - | 32 | 32 |
| Number of ports | 1 | - | 1 | 1 |
| word count | 4194304 words | - | 4194304 words | 4194304 words |
| character code | 4000000 | - | 4000000 | 4000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | - | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| organize | 4MX32 | - | 4MX32 | 4MX32 |
| Package body material | UNSPECIFIED | - | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | - | 5 V | 5 V |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | - | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE |