HM6-6641-9
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| package instruction | DIP, DIP24,.3 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| JESD-30 code | R-XDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 4096 bi |
| Memory IC Type | OTP ROM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 512 words |
| character code | 512 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 512X8 |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |