Operational Amplifier, 4 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SAMSUNG |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5/30 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 3 mA |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 15000 |

| LM324AD | LM224N | LM224AN | |
|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 4 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14 | Operational Amplifier, 4 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14 | Operational Amplifier, 4 Func, 4000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | SAMSUNG | SAMSUNG | SAMSUNG |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA | 0.15 µA | 0.08 µA |
| frequency compensation | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 7000 µV | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | NO | NO | NO |
| micropower | YES | YES | YES |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | - | -25 °C | -25 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 | DIP14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5/30 V | 5/30 V | 5/30 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 3 mA | 3 mA | 3 mA |
| Supply voltage upper limit | 16 V | 16 V | 16 V |
| surface mount | YES | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | OTHER | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Minimum voltage gain | 15000 | 25000 | 25000 |