2N5941
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | _compli |
| Maximum collector current (IC) | 6 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 10 |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 80 W |
| surface mount | NO |
| Nominal transition frequency (fT) | 50 MHz |