IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,BICMOS-TTL,SOP,20PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Control type | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e0 |
| MaximumI(ol) | 0.064 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TR |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 70 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 7 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| 74BCT245SCX | 54BCT245LM | 74BCT245SC | |
|---|---|---|---|
| Description | IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,BICMOS-TTL,SOP,20PIN,PLASTIC | IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,BICMOS-TTL,LLCC,20PIN,CERAMIC | IC,BUS TRANSCEIVER,SINGLE,8-BIT,BICMOS-TTL,SOP,20PIN,PLASTIC |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 | QCCN, LCC20,.35SQ | , |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknow |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments |
| Control type | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL | - |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | - |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | S-XQCC-N20 | - |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 |
| MaximumI(ol) | 0.064 A | 0.064 A | - |
| Number of digits | 8 | 8 | - |
| Number of functions | 1 | 1 | - |
| Number of terminals | 20 | 20 | - |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | - |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | - |
| Output polarity | TRUE | TRUE | - |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | - |
| encapsulated code | SOP | QCCN | - |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 | LCC20,.35SQ | - |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | - |
| Package form | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | - |
| power supply | 5 V | 5 V | - |
| Maximum supply current (ICC) | 70 mA | 70 mA | - |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | - |
| surface mount | YES | YES | - |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | - |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | - |
| Terminal location | DUAL | QUAD | - |