LINE RECEIVER, PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER |
| Interface standards | EIA-644; IEEE 1596.3 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 9.9 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 4 |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |
| DS90LV032TMX | DS90LV032TM | |
|---|---|---|
| Description | LINE RECEIVER, PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16 | LINE RECEIVER, PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER | LINE RECEIVER |
| Interface standards | EIA-644; IEEE 1596.3 | EIA-644; IEEE 1596.3 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 9.9 mm | 9.9 mm |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 4 | 4 |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Nominal supply voltage | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm |