2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | OUTPUT VOLTAGE IS ADJUSTABLE FROM 1.21V TO 37V |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| Maximum input voltage | 40 V |
| Minimum input voltage | 6.5 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 4.902 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 2.2 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Maximum seat height | 1.753 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 260 kHz |
| technology | LDMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.899 mm |
| LM2675MX-ADJEP | LM2675-3.3MWC | LM2675LDX-12 | LM2675LDX-12EP | LM2675LDX-3.3 | LM2675LDX-5.0 | LM2675LDX-ADJEP | LM2675MX-12EP | LM2675MX-5.0EP | LM2675MX-3.3EP | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-8 | IC 2.2 A SWITCHING REGULATOR, 275 kHz SWITCHING FREQ-MAX, UUC, WAFER, Switching Regulator or Controller | 2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16, LLP-16 | 2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, DSO8, LLP-8 | IC SWITCHING REGULATOR, Switching Regulator or Controller | IC SWITCHING REGULATOR, Switching Regulator or Controller | 2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, DSO8, LLP-8 | 2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, 0.150 INCH | 2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, 0.150 INCH | 2.2A SWITCHING REGULATOR, 275kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, 0.150 INCH |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, | DIE, | HVSON, | VSON, | HVSON, | HVSON, | VSON, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR | SWITCHING REGULATOR |
| Maximum input voltage | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Minimum input voltage | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V | 6.5 V |
| Nominal input voltage | 12 V | 12 V | 24 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | X-XUUC-N | S-PDSO-N16 | S-XDSO-N8 | S-PDSO-N16 | S-PDSO-N16 | S-XDSO-N8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIE | HVSON | VSON | HVSON | HVSON | VSON | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | UNSPECIFIED | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK | BUCK |
| Maximum switching frequency | 260 kHz | 275 kHz | 260 kHz | 275 kHz | 260 kHz | 260 kHz | 275 kHz | 275 kHz | 275 kHz | 275 kHz |
| Temperature level | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | UPPER | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Parts packaging code | SOIC | WAFER | - | SOIC | - | - | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| Contacts | 8 | - | - | 8 | - | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| length | 4.902 mm | - | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 4.9 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Number of terminals | 8 | - | 16 | 8 | 16 | 16 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum seat height | 1.753 mm | - | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| width | 3.899 mm | - | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Certification status | - | Not Qualified | - | Not Qualified | - | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |