ALS SERIES, 12-BIT IDENTITY COMPARATOR, INVERTED OUTPUT, CQCC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Reach Compliance Code | _compli |
| Other features | 8 FUSE PROGRAMMABLE AND 4 CONVENTIONAL INPUTS |
| series | ALS |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | IDENTITY COMPARATOR |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 24 mA |
| propagation delay (tpd) | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 8.89 mm |
| SNJ54ALS527FK | SNJ54ALS527J | SNJ54ALS528J | SNJ54ALS526J | SNJ54ALS528FK | SNJ54ALS526FK | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ALS SERIES, 12-BIT IDENTITY COMPARATOR, INVERTED OUTPUT, CQCC20 | ALS SERIES, 12-BIT IDENTITY COMPARATOR, INVERTED OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 | ALS SERIES, 12-BIT IDENTITY COMPARATOR, INVERTED OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | ALS SERIES, 16-BIT IDENTITY COMPARATOR, INVERTED OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 | ALS SERIES, 12-BIT IDENTITY COMPARATOR, INVERTED OUTPUT, CQCC20 | ALS SERIES, 16-BIT IDENTITY COMPARATOR, INVERTED OUTPUT, CQCC20 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Reach Compliance Code | _compli | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | _compli |
| Other features | 8 FUSE PROGRAMMABLE AND 4 CONVENTIONAL INPUTS | 8 FUSE PROGRAMMABLE AND 4 CONVENTIONAL INPUTS | FUSE PROGRAMMABLE INPUTS | FUSE PROGRAMMABLE INPUTS | FUSE PROGRAMMABLE INPUTS | FUSE PROGRAMMABLE INPUTS |
| series | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm | 24.195 mm | 19.56 mm | 24.195 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR | IDENTITY COMPARATOR |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 | 16 | 12 | 16 |
| Number of functions | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 16 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN | DIP | DIP | DIP | QCCN | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ | DIP20,.3 | DIP16,.3 | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 24 mA | 24 mA | 21 mA | 27 mA | 21 mA | 27 mA |
| propagation delay (tpd) | 15 ns | 15 ns | 15 ns | 15 ns | 15 ns | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 2.03 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - |