
SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | VFBGA, |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Samacsys Descripti | USB Switch ICs USB Port Multimedia Switch |
| Commercial integrated circuit types | CONSUMER CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PBGA-B25 |
| JESD-609 code | e1 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 25 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | VFBGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, VERY THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Maximum seat height | 0.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.8 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Terminal location | BOTTOM |