
General Purpose Inductor, 3.9uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Bel Fuse |
| package instruction | 1313 |
| Reach Compliance Code | compli |
| uppercase and lowercase codes | 1313 |
| structure | Rectangul |
| DC Resistance | 0.178 Ω |
| Nominal inductance(L) | 3.9 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package height | 1.55 mm |
| Package length | 3.2 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 3.2 mm |
| Maximum rated current | 1.03 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 30% |

| SCRH2D14-3R9 | SCRH2D14-100 | SCRH2D14-1R5 | SCRH2D14-2R2 | SCRH2D14-2R7 | SCRH2D14-5R6 | SCRH2D14-6R8 | SCRH2D14-4R7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 3.9uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP | General Purpose Inductor, 10uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP | General Purpose Inductor, 1.5uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP | General Purpose Inductor, 2.2uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP | General Purpose Inductor, 2.7uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP | General Purpose Inductor, 5.6uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP | General Purpose Inductor, 6.8uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP | General Purpose Inductor, 4.7uH, 30%, 1 Element, SMD, 1313, CHIP |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse |
| package instruction | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| uppercase and lowercase codes | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 | 1313 |
| structure | Rectangul | Rectangular | Rectangular | Rectangular | Rectangular | Rectangular | Rectangular | Rectangul |
| DC Resistance | 0.178 Ω | 0.396 Ω | 0.071 Ω | 0.106 Ω | 0.114 Ω | 0.222 Ω | 0.253 Ω | 0.195 Ω |
| Nominal inductance(L) | 3.9 µH | 10 µH | 1.5 µH | 2.2 µH | 2.7 µH | 5.6 µH | 6.8 µH | 4.7 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Package height | 1.55 mm | 1.55 mm | 1.55 mm | 1.55 mm | 1.55 mm | 1.55 mm | 1.55 mm | 1.55 mm |
| Package length | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm |
| Package form | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT | SMT |
| Package width | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm | 3.2 mm |
| Maximum rated current | 1.03 A | 0.71 A | 1.6 A | 1.29 A | 1.22 A | 0.84 A | 0.79 A | 0.93 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz |
| Tolerance | 30% | 30% | 30% | 30% | 30% | 30% | 30% | 30% |