
Special Switch, SPST, 0.05A, 12VDC, Solder Terminal, Surface Mount-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SPC Multicomp |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator angle | |
| Executor completed | NICKEL |
| Actuator length | 0.012 inch |
| Actuator material | BRASS |
| Actuator type | STEM |
| body width | 5.2 mm |
| Body color | BLACK |
| body height | 1.2 mm |
| Body length or diameter | 5.2 mm |
| center contact material | STAINLESS STEEL |
| Center contact plating | SILVER |
| Circuit configuration | 1X1 |
| Maximum contact current (DC) | 0.05 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.05A@12VDC |
| Contact resistance | 0.1 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 12 V |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Electrical life | 200000 Cycle(s) |
| End contact material | BRASS |
| End contact plating | SILVER |
| Shell material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Number of switches | 1 |
| Maximum operating force | 3.04 N |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB hole count | |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY-TACTILE |
| switch function | SPST |
| Switch type | KEYPAD SWITCH |
| Terminal material | BRASS |
| Termination type | SOLDER |
