Multiplexer, 74 Series, 1-Func, 8 Line Input, 1 Line Output, Complementary Output, TTL, PDIP16, PLASTIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Signetics |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | 74 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| MaximumI(ol) | 0.016 A |
| Number of functions | 1 |
| Number of entries | 8 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 48 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 52 ns |
| propagation delay (tpd) | 29 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |





| N74151N | N74S151D | |
|---|---|---|
| Description | Multiplexer, 74 Series, 1-Func, 8 Line Input, 1 Line Output, Complementary Output, TTL, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | Multiplexer, S Series, 1-Func, 8 Line Input, 1 Line Output, Complementary Output, TTL, PDSO16, PLASTIC, SOP-16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Signetics | Signetics |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown |
| series | 74 | S |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER |
| MaximumI(ol) | 0.016 A | 0.02 A |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of entries | 8 | 8 |
| Output times | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Maximum supply current (ICC) | 48 mA | 70 mA |
| propagation delay (tpd) | 29 ns | 12 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES |
| technology | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |