Digital Potentiometer, 50000ohm, Increment/decrement Control Interface, 100 Positions, CMOS, CDIP8, HERMETIC SEALED, CERDIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Xicor Inc. |
| package instruction | HERMETIC SEALED, CERDIP-8 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| control interface | INCREMENT/DECREMENT |
| Converter type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of positions | 100 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| resistance law | LINEAR |
| Maximum resistor terminal voltage | 5 V |
| Minimum resistor terminal voltage | -5 V |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal total resistance | 50000 Ω |
| width | 7.62 mm |