Standard SRAM, 16KX4, 7ns, BICMOS, PDSO24,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Synergy Semiconductor Corp |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum access time | 7 ns |
| Other features | TEMP SPECIFIED AS TC |
| JESD-30 code | R-PDSO-J24 |
| memory density | 65536 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 16384 words |
| character code | 16000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 16KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal location | DUAL |
| SY71B88-7YC | SY71B88-10YC | SY71B88-12YC | |
|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 16KX4, 7ns, BICMOS, PDSO24, | Standard SRAM, 16KX4, 10ns, BICMOS, PDSO24, | Standard SRAM, 16KX4, 12ns, BICMOS, PDSO24, |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknow |
| Maximum access time | 7 ns | 10 ns | 12 ns |
| Other features | TEMP SPECIFIED AS TC | TEMP SPECIFIED AS TC | TEMP SPECIFIED AS TC |
| JESD-30 code | R-PDSO-J24 | R-PDSO-J24 | R-PDSO-J24 |
| memory density | 65536 bi | 65536 bit | 65536 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 |
| word count | 16384 words | 16384 words | 16384 words |
| character code | 16000 | 16000 | 16000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| organize | 16KX4 | 16KX4 | 16KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | NO | NO | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | J BEND | J BEND | J BEND |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | Synergy Semiconductor Corp | - | Synergy Semiconductor Corp |