Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 5A, 50V V(RRM), Silicon, DO-201AD
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | International Semiconductor Inc |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY, UL FLAMMABILITY |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.7 V |
| JEDEC-95 code | DO-201AD |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 150 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 50 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |