
AC/DC LED Driver; Input voltage min (V): 90; Input voltage max (V): 305; Input frequency (Hz): 47-63; Output voltage min: 12; Output voltage max: 24; Output voltage dual assymetric (y/n): Single; Output Power (W): 72; Max Output current (A): 3; Efficiency (%): 87; Package type: Encapsulated; Rating (IP): IP67; Mounting: Wire terminal; W (in): 1.91; L (in): 1.31; H (in): 7.36; W (mm): 48.6; L (mm): 187; H (mm): 33.3; Min Operating temperature: -40; Max operating temperature (°C): 60; Derating: 60; Isolation (VAC): 3750; EMC compliance 1: EN 55015; EMC compliance 2: FCC part 15, Class B; Case material: Aluminum; Application 6 (Lighting): 1; MTBF (h): 400000; Line Regulation (% of Vin): ±3; Load Regulation %: ±3; Ripple & Noise (mV p-p): 200; SwitchingFrequencytyp(KHz): 150; Short circuit protection: Continuous; Leakage current (mA): 0.75; Active power factor correction: 1; Mode of operation: CC; Product Weight (grams): 490
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Aimtec |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compli |
| Factory Lead Time | 12 weeks |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | AC-DC POWER FACTOR CORRECTION MODULE |
| Certification | EN, IEC, UL |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Efficiency (main output) | 89% |
| Maximum input voltage | 305 V |
| Minimum input voltage | 90 V |
| Nominal input voltage | 115 V |
| JESD-30 code | R-XDFM-W5 |
| Maximum grid adjustment rate | 3% |
| Maximum load regulation | 3% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 3.15 A |
| Maximum output voltage | 24 V |
| Minimum output voltage | 12 V |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGLE |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Protect | OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE |
| Ripple voltage (main output) | 0.0707 Vrms |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| Maximum total power output | 72 W |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
