Film Capacitor, Polypropylene, 1600V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | KEMET |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.01 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 650 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 1600 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal shape | WIRE |