Single Color LED, Red, Diffused, T-1 3/4, 4.8mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Marl International |
| Reach Compliance Code | compli |
| color | RED |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Maximum forward voltage | 24 V |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 33.0 mcd |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 17 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 650 nm |
| shape | ROUND |
| size | 4.8 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| perspective | 30 deg |