
Rocker Switch, SPDT, On-off-on, Maintained, 3A, 30VDC, Solder Lug Terminal, Paddle Actuator, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NDK |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator angle | 20 deg |
| Actuator length | 0.539 inch |
| Actuator type | PADDLE |
| Other features | RED LED COLOR, SYNC.,GRY.BEZ. |
| body width | 12.7 mm |
| body height | 21.6916 mm |
| Body length or diameter | 13.0048 mm |
| center contact material | SILVER |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Contact (AC) maximum rated R load | 3A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 3 A |
| Maximum contact current (DC) | 3 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 3A@30VDC |
| Contact function | ON-OFF-ON |
| Contact resistance | 0.01 mΩ |
| contact time | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Electrical life | 25000 Cycle(s) |
| End contact material | SILVER |
| End contact plating | SILVER OVER NICKEL |
| Shell material | STAINLESS STEEL |
| illumination | LED |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | M21 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| seal | EPOXY |
| surface mount | NO |
| Switch action | MAINTAINED |
| switch function | SPDT |
| Switch type | ROCKER SWITCH |
| Terminal length | 0.189 inch |
| Terminal material | COPPER ALLOY |
| Termination type | SOLDER LUG |
