CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 50V, 0.1uF, SURFACE MOUNT, 1717, CAN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Nichicon |
| package instruction | , 1717 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.1 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 1660000 mΩ |
| high | 5.5 mm |
| JESD-609 code | e0 |
| leakage current | 0.003 mA |
| length | 4.6 mm |
| Manufacturer's serial number | NACE |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, 15 INCH |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| ripple current | 1 mA |
| series | NACE(50V,M TOL) |
| size code | 1717 |
| surface mount | YES |
| Delta tangent | 0.1 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal shape | ONE SURFACE |
| width | 4.3 mm |