CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 16V, X7R, 0.33uF, SURFACE MOUNT, 0805, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Nichicon |
| package instruction | , 0805 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.33 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Other Capacitance Values Also Available |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 1.3 mm |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 2 mm |
| Manufacturer's serial number | NMC |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, PAPER |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| series | NMC0805(X7R,16V) |
| size code | 0805 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrie |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 1.25 mm |
