Flash Card, 64MX8, 200ns, PC CARD
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Numonyx ( Micron ) |
| Parts packaging code | MODULE |
| package instruction | PC CARD |
| Contacts | 68 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | 3A991.B.1.A |
| Maximum access time | 200 ns |
| Other features | CONFIGURABLE AS 32M X 16 |
| JESD-30 code | X-XXMA-X68 |
| memory density | 536870912 bi |
| Memory IC Type | FLASH CARD |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 68 |
| word count | 67108864 words |
| character code | 64000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64MX8 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Programming voltage | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED |
| type | NOR TYPE |
| IMC064FLSG | IMC032FLSG | IMC008FLSG | IMC024FLSG | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Flash Card, 64MX8, 200ns, PC CARD | Flash Card, 32MX8, 200ns, PC CARD | Flash Card, 8MX8, 200ns, PC CARD | Flash Card, 16MX16, 200ns, PC CARD |
| Parts packaging code | MODULE | MODULE | MODULE | MODULE |
| package instruction | PC CARD | PC CARD | PC CARD | PC CARD |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.1.A | 3A991.B.1.A | 3A991.B.1.A | 3A991.B.1.A |
| Maximum access time | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns |
| Other features | CONFIGURABLE AS 32M X 16 | CONFIGURABLE AS 16M X 16 | CONFIGURABLE AS 4M X 16 | MINIMUM 100K BLOCK ERASE CYCLES; AUTOMATED WRITE AND ERASE |
| JESD-30 code | X-XXMA-X68 | X-XXMA-X68 | X-XXMA-X68 | X-XXMA-X |
| memory density | 536870912 bi | 268435456 bit | 67108864 bit | 268435456 bit |
| Memory IC Type | FLASH CARD | FLASH CARD | FLASH CARD | FLASH CARD |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| word count | 67108864 words | 33554432 words | 8388608 words | 16777216 words |
| character code | 64000000 | 32000000 | 8000000 | 16000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 64MX8 | 32MX8 | 8MX8 | 16MX16 |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Programming voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| type | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE | NOR TYPE |
| Maker | Numonyx ( Micron ) | - | Numonyx ( Micron ) | Numonyx ( Micron ) |
| Contacts | 68 | 68 | 68 | - |
| Number of terminals | 68 | 68 | 68 | - |