Comparator, 2 Func, 4000uV Offset-Max, 1300ns Response Time, BIPolar, CDIP8, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.4 µA |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| length | 9.652 mm |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Nominal response time | 1300 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| LM393AJ | LM393N/B+ | LM193H/883C | |
|---|---|---|---|
| Description | Comparator, 2 Func, 4000uV Offset-Max, 1300ns Response Time, BIPolar, CDIP8, DIP-8 | Comparator | Comparator |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |